Föregående sida

Maj Lillemor Arvidsson

f. 1943-05-01 i Skara Skaraborgs län d. 2012-04-23 i Stockholm.

Arvidsson började efter utbildning till undersköterska arbeta som vårdbiträde på lasarettet i Uddevalla. Arvidsson engagerade sig samtidigt i det fackliga arbetet. 1972 anställdes hon av Kommunalarbetareförbundet som studieombudsman. 1982 blev hon ombudsman och 1983 andre ordförande.

I juni 1988 utsågs hon till ordförande i Kommunalarbetareförbundet. 1990-1991 var hon även ledamot i den socialdemokratiska partistyrelsen.

1995 lämnade hon posten som ordförande i Kommunal på grund av magsår. Hon satt i styrelsen för högskolan i Växjö och var ledamot i analysgruppen om Estoniakatastrofen.

Arvidsson utsågs den 15 januari 1998 av regeringen till landshövding i Gotlands län. Under sin tid som landshövding var hon särskilt engagerad i frågan om kommunikationerna till fastlandet. Hon lämnade posten som landshövding den 29 februari 2004.

Arvidsson tillträdde 2003 posten som ordförande i Statens marina museer men lämnade den posten i slutet av 2004.

 
 
 
 
_________________________________________________________________________________________
                            

Kopiering från denna sida är enbart tillåtet för privat bruk. Annan användning skall godkännas av sidansvarig.

Copyright © Gotlands Försvarshistoria och Gotlands Trupper

                            
Till huvudsidan                    Kontakta sidansvarig
 
Angående GDPR-lagen på "gotlandsforsvarshistoria.se"